RÅÖVIND ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2018–2025
| 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||||
| Summa omsättningstillgångar | 349 663 | 229 909 | 221 099 | 216 752 | 209 604 | 207 718 | 202 293 | 196 858 |
| Summa anläggningstillgångar | 10 000 | 12 500 | 0 | — | — | — | — | 100 656 |
| Summa tillgångar | 359 663 | 242 409 | 221 099 | 216 752 | 209 604 | 207 718 | 202 293 | 297 514 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||||
| Kortfristiga skulder | 259 444 | 174 202 | 180 269 | 183 909 | 182 909 | 185 687 | 183 887 | 186 246 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 259 444 | 174 202 | 180 269 | 183 909 | 182 909 | 185 687 | 183 887 | 186 246 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −2 700 | −32 012 | −27 377 | −7 987 | −6 148 | −4 664 | −3 625 | 92 862 |
| Summa eget kapital | 100 219 | 68 207 | 40 830 | 32 843 | 26 695 | 22 031 | 18 406 | 111 268 |
| Resultaträkning | ||||||||
| Nettoomsättning | 100 000 | 2 000 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 101 000 |
| Rörelseresultat | −2 219 | −31 702 | −14 321 | −7 987 | −6 153 | −4 728 | −3 684 | 97 016 |
| Resultat före skatt | −2 489 | −32 012 | −27 377 | −7 987 | −6 148 | −4 664 | −3 625 | 97 021 |
| Årets resultat | −2 700 | −32 012 | −27 377 | −7 987 | −6 148 | −4 664 | −3 625 | 92 862 |
| Personalkostnader | 25 762 | 1 372 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||||
| Anställda | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: RÅÖVIND AB
Översikt
RÅÖVIND AB (org.nr 556632-5451) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2002 och har funnits i 24 år. Säte enligt registret: Onsala. Bransch enligt SCB: konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 101 000 kr. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2018–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 92 862 kr (91,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 1 av 8 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2024. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 297 514 kr och det egna kapitalet 111 268 kr (soliditet 37,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.