Qlean Scandinavia ABAktiv

556632-3134AktiebolagRegistrerat 2002LINKÖPING

Finansiell översikt

30 456 156 kr+16,8%
Omsättning 2024
+7,0%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2019–2024
010 mn20 mn30 mn40 mn201920202021202220232024

Nyckeltal

2024
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
05 mn10 mn201920202021202220232024

Utdelning

från årsredovisningen
2024

Föreslagen utdelning 2 000 000 kr.

Historik
20242 000 000 kr
20221 000 000 kr
20211 000 000 kr
20201 500 000 kr
Sammanställning av årsredovisningar2019–2024
20202021202220232024
Nettoomsättning34 891 84718 082 78318 514 35926 074 66230 456 156
Årets resultat1 993 499361 4831 044 6271 781 8182 484 012
Balanserat resultat—————
Summa tillgångar9 408 7637 574 6345 400 2909 920 3979 447 605
Summa skulder5 241 7324 546 1202 327 1496 065 4394 108 635
Summa eget kapital4 167 0313 028 5143 073 1413 854 9585 338 970
Anställda1287910
Föreslagen utdelning1 500 0001 000 0001 000 000—2 000 000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: Qlean Scandinavia AB

Översikt

Qlean Scandinavia AB (org.nr 556632-3134) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2002 och har funnits i 24 år. Säte enligt registret: Linköping. Bransch enligt SCB: annan rengöring (SNI 81230).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 30 456 156 kr, vilket är 16,8 % mer än året innan (26 074 662 kr). Från 2019 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 7,0 % per år. Årets resultat 2024 var en vinst på 2 484 012 kr (8,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 5 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 10 (året innan: 9). Nettoomsättningen per anställd var 3 045 616 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 9 447 605 kr och det egna kapitalet 5 338 970 kr (soliditet 56,5 %). Årsredovisningen för 2024 föreslår en utdelning på 2 000 000 kr.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 6 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.