Legoservice Production i Smedjebacken ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2024
| 2018/19 | 2019/20 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 336 023 | 709 541 | 3 953 651 | 1 154 136 |
| Summa anläggningstillgångar | 49 785 | 168 546 | 640 820 | 553 958 |
| Summa tillgångar | 385 808 | 878 087 | 4 594 471 | 1 708 094 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 321 874 | 375 918 | 4 086 325 | 1 726 663 |
| Långfristiga skulder | 0 | 183 328 | 299 186 | 1 088 444 |
| Summa skulder | 321 874 | 559 246 | 4 385 511 | 2 815 107 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −19 101 | 254 907 | −146 614 | −1 515 973 |
| Summa eget kapital | 63 934 | 318 841 | 208 960 | −1 107 013 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 2 116 000 | 1 743 000 | 21 232 000 | 3 053 000 |
| Rörelseresultat | −8 754 | 272 551 | −246 746 | −1 436 864 |
| EBITDA | −350 | 281 086 | −179 149 | −1 317 069 |
| Resultat före skatt | −19 101 | 254 907 | −289 564 | −1 515 973 |
| Årets resultat | −19 101 | 254 907 | −146 614 | −1 515 973 |
| Personalkostnader | 998 112 | 650 943 | 4 720 165 | 2 563 016 |
| Avskrivningar | 8 404 | 8 535 | 67 597 | 119 795 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 3 | 2 | 10 | 5 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Legoservice Production i Smedjebacken AB
Översikt
Legoservice Production i Smedjebacken AB (org.nr 556630-9935) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2002 och har funnits i 24 år. Säte enligt registret: Smedjebacken. Bransch enligt SCB: metallegoarbeten (SNI 25530).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 3 053 000 kr, vilket är 85,6 % mindre än året innan (21 232 000 kr). Från 2019 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 13,0 % per år. Räkenskapsåret 2024 gav en förlust på 1 515 973 kr. Företaget har gått med vinst under 1 av 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 5 (året innan: 10). Nettoomsättningen per anställd var 610 600 kr.
Värt att notera
Det egna kapitalet var negativt vid utgången av räkenskapsåret 2024 (−1 107 013 kr). Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (100 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.