Kolsbro Häst och Fritid ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2024
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 206 378 | 307 474 | 255 504 | 220 098 | 195 370 | 218 698 |
| Summa anläggningstillgångar | 674 207 | 691 007 | 617 757 | 679 132 | 691 848 | 669 689 |
| Summa tillgångar | 880 585 | 998 481 | 873 261 | 899 230 | 887 218 | 888 387 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 101 793 | 101 793 | 36 830 | 36 830 | 33 962 | −30 258 |
| Långfristiga skulder | 1 947 131 | 1 947 131 | 1 947 131 | 1 947 131 | 1 947 131 | 1 947 131 |
| Summa skulder | 2 048 924 | 2 048 924 | 1 983 961 | 1 983 961 | 1 981 093 | 1 916 873 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 96 652 | 117 896 | −60 257 | 25 970 | −9 145 | 65 389 |
| Summa eget kapital | −1 168 339 | −1 050 443 | −1 110 700 | −1 084 731 | −1 093 875 | −1 028 486 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 400 407 | 453 312 | 438 666 | 278 511 | 317 312 | 390 746 |
| Rörelseresultat | 96 652 | 117 896 | −59 970 | 25 970 | −8 972 | 69 980 |
| EBITDA | 97 852 | 118 296 | 7 230 | — | — | — |
| Resultat före skatt | 96 652 | 117 896 | −60 257 | 25 970 | −9 145 | 65 389 |
| Årets resultat | 96 652 | 117 896 | −60 257 | 25 970 | −9 145 | 65 389 |
| Personalkostnader | 81 381 | 106 158 | 127 734 | 70 761 | 17 662 | 47 332 |
| Avskrivningar | 1 200 | 400 | 67 200 | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 2 | 2 | — | — | — | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Kolsbro Häst och Fritid AB
Översikt
Kolsbro Häst och Fritid AB (org.nr 556629-8856) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2002 och har funnits i 24 år. Säte enligt registret: Vadstena. Bransch enligt SCB: övrig fritids- och nöjesverksamhet (SNI 93290).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 390 746 kr, vilket är 23,1 % mer än året innan (317 312 kr). Årets resultat 2024 var en vinst på 65 389 kr (16,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 1. Nettoomsättningen per anställd var 390 746 kr.
Värt att notera
Det egna kapitalet var negativt vid utgången av räkenskapsåret 2024 (−1 028 486 kr). Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (100 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.