Marcus Maskinservice ABAktiv

556629-0952AktiebolagRegistrerat 2002SORSELE

Finansiell översikt

5 135 000 kr+4,4%
Omsättning 2025
+8,0%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2023–2025
02 mn4 mn6 mn202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
01 mn2 mn3 mn202320242025
Sammanställning av årsredovisningar2023–2025
202320242025
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar2 253 4192 499 6672 791 044
Summa anläggningstillgångar217 70077 16249 699
Summa tillgångar2 471 1192 576 8292 840 743
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder628 822505 224581 196
Långfristiga skulder———
Summa skulder662 822584 424715 396
Aktiekapital100 000100 000100 000
Balanserat resultat———
Årets resultat (eget kapital)6 104184 109132 942
Summa eget kapital1 808 2971 992 4052 125 347
Resultaträkning
Nettoomsättning4 401 0004 917 0005 135 000
Rörelseresultat−118 034276 318222 337
EBITDA−9 166374 356249 800
Resultat före skatt8 180231 711167 772
Årets resultat6 104184 109132 942
Personalkostnader920 735877 773940 798
Avskrivningar108 86898 03827 463
Övriga nyckeltal
Anställda111
Föreslagen utdelning———

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Marcus Maskinservice AB

Översikt

Marcus Maskinservice AB (org.nr 556629-0952) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2002 och har funnits i 24 år. Säte enligt registret: Sorsele.

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 5 135 000 kr, vilket är 4,4 % mer än året innan (4 917 000 kr). Från 2023 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 8,0 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 132 942 kr (2,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 3 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 5 135 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 840 743 kr och det egna kapitalet 2 125 347 kr (soliditet 74,8 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag

Samma adress