Kungälvs Tvätt & Lastbilsservice ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 4 296 309 | 4 553 066 | 4 455 769 | 4 800 002 |
| Summa anläggningstillgångar | 4 576 882 | 1 367 350 | 1 122 855 | 955 120 |
| Summa tillgångar | 8 873 191 | 5 920 416 | 5 578 624 | 5 755 122 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 3 388 242 | 3 172 954 | 2 686 293 | 3 309 711 |
| Långfristiga skulder | 961 674 | 977 433 | 1 004 312 | 609 686 |
| Summa skulder | 4 849 916 | 4 845 491 | 4 495 087 | 4 651 656 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 303 289 | 804 | 8 612 | 19 928 |
| Summa eget kapital | 4 023 275 | 1 074 925 | 1 083 537 | 1 103 466 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 9 662 000 | 9 715 000 | 9 952 000 | 10 037 000 |
| Rörelseresultat | 873 865 | 561 914 | 553 936 | 369 525 |
| EBITDA | 1 134 493 | 822 292 | 798 431 | 537 260 |
| Resultat före skatt | 303 797 | 804 | 10 955 | 25 005 |
| Årets resultat | 303 289 | 804 | 8 612 | 19 928 |
| Personalkostnader | 3 112 120 | 2 801 077 | 2 513 474 | 3 161 440 |
| Avskrivningar | 260 628 | 260 378 | 244 495 | 167 735 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 6 | 5 | 5 | 6 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Kungälvs Tvätt & Lastbilsservice AB
Översikt
Kungälvs Tvätt & Lastbilsservice AB (org.nr 556624-8117) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2002 och har funnits i 24 år. Säte enligt registret: Kareby. Bransch enligt SCB: allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar (SNI 95311).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 10 037 000 kr, vilket är 0,9 % mer än året innan (9 952 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 1,3 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 19 928 kr (0,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 6 (året innan: 5). Nettoomsättningen per anställd var 1 672 833 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 5 755 122 kr och det egna kapitalet 1 103 466 kr (soliditet 19,2 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.