PA-Utveckling ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 500 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2019–2026
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 8 235 861 | 4 514 401 | 3 047 108 | 2 963 242 | 3 128 760 |
| Årets resultat | 2 017 558 | 1 339 263 | 382 005 | 315 502 | 475 688 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 7 966 134 | 4 914 857 | 2 459 545 | 2 434 441 | 2 296 947 |
| Summa skulder | 3 082 332 | 2 191 792 | 1 854 475 | 1 813 868 | 1 600 686 |
| Summa eget kapital | 4 883 802 | 2 723 065 | 605 070 | 620 573 | 696 261 |
| Anställda | 5 | 4 | 1 | 2 | 3 |
| Föreslagen utdelning | 3 500 000 | 2 500 000 | 300 000 | 400 000 | 500 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: PA-Utveckling AB
Översikt
PA-Utveckling AB (org.nr 556623-5973) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2002 och har funnits i 24 år. Säte enligt registret: Mjölby. Bransch enligt SCB: utgivning av annan programvara (SNI 58290).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 3 128 760 kr, vilket är 5,6 % mer än året innan (2 963 242 kr). Från 2019 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 3,4 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 475 688 kr (15,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 8 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 3 (året innan: 2). Nettoomsättningen per anställd var 1 042 920 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 2 296 947 kr och det egna kapitalet 696 261 kr (soliditet 30,3 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 500 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.