Kellander Lantbruk ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 647 939 | 573 491 | 744 050 | 1 182 596 | 1 103 407 | 939 070 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 546 875 | 1 288 204 | 1 142 829 | 1 000 855 | 861 454 | 1 131 114 |
| Summa tillgångar | 2 194 814 | 1 861 695 | 1 886 879 | 2 183 451 | 1 964 861 | 2 070 184 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 1 079 901 | 606 568 | 623 088 | 860 716 | 788 072 | 772 736 |
| Långfristiga skulder | 1 104 967 | 905 233 | 847 332 | 658 000 | 350 000 | 491 465 |
| Summa skulder | 2 184 868 | 1 547 801 | 1 526 720 | 1 750 016 | 1 369 372 | 1 439 201 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −67 363 | 303 949 | 46 265 | 73 276 | 162 054 | 35 495 |
| Summa eget kapital | 9 946 | 313 894 | 360 159 | 433 435 | 595 489 | 630 983 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 557 000 | 566 000 | 649 000 | 647 000 | 627 000 | 327 000 |
| Rörelseresultat | −45 428 | 378 158 | 100 855 | 286 286 | 228 926 | 443 |
| EBITDA | 208 510 | 540 285 | 246 230 | 430 063 | 372 703 | 144 102 |
| Resultat före skatt | −67 363 | 327 313 | 58 876 | 89 908 | 203 406 | 43 586 |
| Årets resultat | −67 363 | 303 949 | 46 265 | 73 276 | 162 054 | 35 495 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 253 938 | 162 127 | 145 375 | 143 777 | 143 777 | 143 659 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Kellander Lantbruk AB
Översikt
Kellander Lantbruk AB (org.nr 556623-2467) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2002 och har funnits i 24 år. Säte enligt registret: Vadstena. Bransch enligt SCB: blandat jordbruk (SNI 01500).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 327 000 kr, vilket är 47,8 % mindre än året innan (627 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 10,1 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 35 495 kr (10,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 5 av 6 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 070 184 kr och det egna kapitalet 630 983 kr (soliditet 30,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.