Norscand Import ABAktiv

556622-5586AktiebolagRegistrerat 2002MARMAVERKEN

Finansiell översikt

57 110 000 kr−0,0%
Omsättning 2024
−0,0%
Genomsnittlig årlig förändring 2023–2024
020 mn40 mn60 mn20232024

Nyckeltal

2024
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
025 mn50 mn75 mn20232024
Sammanställning av årsredovisningar2023–2024
20232024
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar62 109 30768 652 323
Summa anläggningstillgångar2 355 4402 096 046
Summa tillgångar64 464 74770 748 369
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder3 667 5123 646 480
Långfristiga skulder3 000 0000
Summa skulder7 255 5124 196 480
Aktiekapital100 000100 000
Balanserat resultat——
Årets resultat (eget kapital)12 723 98213 342 654
Summa eget kapital57 209 23566 551 889
Resultaträkning
Nettoomsättning57 127 00057 110 000
Rörelseresultat16 368 72416 581 016
EBITDA16 923 71317 308 185
Resultat före skatt16 064 27816 842 750
Årets resultat12 723 98213 342 654
Personalkostnader11 836 56412 047 495
Avskrivningar554 989727 169
Övriga nyckeltal
Anställda2323
Föreslagen utdelning——

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: Norscand Import AB

Översikt

Norscand Import AB (org.nr 556622-5586) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2002 och har funnits i 24 år. Säte enligt registret: Marmaverken. Bransch enligt SCB: reparation och underhåll av motorcyklar (SNI 95320).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 57 110 000 kr, i nivå med året innan. Årets resultat 2024 var en vinst på 13 342 654 kr (23,4 % av nettoomsättningen). Antal anställda räkenskapsåret 2024: 23. Nettoomsättningen per anställd var 2 483 043 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 70 748 369 kr och det egna kapitalet 66 551 889 kr (soliditet 94,1 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 5 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.