Siölands Mur & Bygg ABAktiv

556621-9480AktiebolagRegistrerat 2002SVEDALA

Finansiell översikt

21 186 677 kr+32,5%
Omsättning 2024/25
+6,4%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2018/19–2024/25
010 mn20 mn30 mn2018/192019/202020/212021/222022/232023/242024/25

Nyckeltal

2024/25
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
02 mn4 mn6 mn2018/192019/202020/212021/222022/232023/242024/25
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
2020/212021/222022/232023/242024/25
Nettoomsättning17 795 56817 668 86215 832 65015 994 91321 186 677
Årets resultat320 075538 675−12 717258 560483 490
Balanserat resultat—————
Summa tillgångar5 346 7905 259 5794 127 5374 137 2255 554 412
Summa skulder3 591 8592 965 9732 846 6482 597 7763 531 473
Summa eget kapital1 754 9312 293 6061 280 8891 539 4492 022 939
Anställda11991010

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: Siölands Mur & Bygg AB

Översikt

Siölands Mur & Bygg AB (org.nr 556621-9480) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2002 och har funnits i 24 år. Säte enligt registret: Svedala.

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 21 186 677 kr, vilket är 32,5 % mer än året innan (15 994 913 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 6,4 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 483 490 kr (2,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 6 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 10. Nettoomsättningen per anställd var 2 118 668 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 5 554 412 kr och det egna kapitalet 2 022 939 kr (soliditet 36,4 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.