2B på Höglandet ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 286 009 | 278 317 | 388 159 | 504 757 | 669 604 | 810 431 |
| Summa anläggningstillgångar | 725 693 | 611 761 | 557 371 | 582 319 | 556 434 | 536 382 |
| Summa tillgångar | 1 011 702 | 890 078 | 945 530 | 1 087 076 | 1 226 038 | 1 346 813 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 333 401 | 220 627 | 151 514 | 150 422 | 160 234 | 135 960 |
| Långfristiga skulder | 256 500 | 172 500 | 142 500 | 112 500 | 82 500 | 52 500 |
| Summa skulder | 690 897 | 393 127 | 294 014 | 262 922 | 242 734 | 188 460 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 19 638 | 176 146 | 154 565 | 172 638 | 159 150 | 175 048 |
| Summa eget kapital | 320 805 | 496 951 | 651 516 | 824 154 | 983 304 | 1 158 353 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 797 733 | 806 065 | 851 134 | 860 767 | 912 581 | 951 931 |
| Rörelseresultat | −26 620 | 134 778 | 201 101 | 227 437 | 206 480 | 226 066 |
| EBITDA | 87 313 | 248 710 | 255 491 | 257 489 | 232 365 | 246 118 |
| Resultat före skatt | 26 021 | 224 191 | 194 664 | 221 736 | 200 366 | 220 444 |
| Årets resultat | 19 638 | 176 146 | 154 565 | 172 638 | 159 150 | 175 048 |
| Personalkostnader | — | — | — | 4 000 | 4 000 | 8 000 |
| Avskrivningar | 113 933 | 113 932 | 54 390 | 30 052 | 25 885 | 20 052 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: 2B på Höglandet AB
Översikt
2B på Höglandet AB (org.nr 556620-0217) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2001 och har funnits i 24 år. Säte enligt registret: Forserum. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 951 931 kr, vilket är 4,3 % mer än året innan (912 581 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 3,6 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 175 048 kr (18,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 346 813 kr och det egna kapitalet 1 158 353 kr (soliditet 86,0 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.