JRS Förarutbildning ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 170 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2022–2026
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 361 000 | 2 239 000 | 1 466 000 | 1 748 000 | 1 897 000 |
| Årets resultat | 1 088 276 | 884 678 | 178 743 | 471 781 | 672 394 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 3 895 475 | 4 355 211 | 4 675 242 | 4 950 445 | 5 303 598 |
| Summa skulder | 2 569 038 | 2 504 097 | 2 845 384 | 2 848 807 | 2 729 566 |
| Summa eget kapital | 1 326 437 | 1 851 114 | 1 829 858 | 2 101 638 | 2 574 032 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | 200 000 | 200 000 | 200 000 | 170 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: JRS Förarutbildning AB
Översikt
JRS Förarutbildning AB (org.nr 556614-4407) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2001 och har funnits i 25 år. Säte enligt registret: Strängnäs.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 1 897 000 kr, vilket är 8,5 % mer än året innan (1 748 000 kr). Från 2022 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 5,3 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 672 394 kr (35,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 897 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 5 303 598 kr och det egna kapitalet 2 574 032 kr (soliditet 48,5 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 170 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.