Corrosion & Consulting i Östersund ABFusion pågår
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 492 591 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2018–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 97 688 000 | 87 489 000 | 65 266 000 | 95 033 000 | 86 267 000 |
| Årets resultat | 3 873 184 | 2 375 800 | 2 934 359 | 3 139 407 | 2 964 907 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 51 388 591 | 56 123 416 | 54 667 301 | 56 663 518 | 57 753 244 |
| Summa skulder | 11 571 086 | 15 234 907 | 11 846 161 | 11 619 124 | 10 754 859 |
| Summa eget kapital | 39 817 505 | 40 888 509 | 42 821 140 | 45 044 394 | 46 998 385 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | 492 591 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Corrosion & Consulting i Östersund AB
Översikt
Corrosion & Consulting i Östersund AB (org.nr 556610-9772) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2001. Status hos Bolagsverket: fusion pågår. Säte enligt registret: Frösön. Bransch enligt SCB: partihandel med gruv-, bygg- och anläggningsmaskiner (SNI 46630).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 86 267 000 kr, vilket är 9,2 % mindre än året innan (95 033 000 kr). Från 2018 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 4,6 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 2 964 907 kr (3,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 8 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 86 267 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 57 753 244 kr och det egna kapitalet 46 998 385 kr (soliditet 81,4 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 492 591 kr.
Värt att notera
Pågående förfarande enligt Bolagsverket: fusion pågår.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.