Industritekniska Gymnasiet Bergslagen ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2023–2026
| 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 12 516 851 | 18 978 226 | 19 269 315 | 22 904 389 |
| Summa anläggningstillgångar | 4 702 200 | 4 011 573 | 3 815 078 | 3 622 696 |
| Summa tillgångar | 17 219 051 | 22 989 799 | 23 084 393 | 26 527 085 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 17 077 773 | 22 847 609 | 22 938 667 | 26 373 640 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — |
| Summa skulder | 17 077 773 | 22 847 609 | 22 938 667 | 26 373 640 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −350 296 | 912 | 3 536 | 7 720 |
| Summa eget kapital | 141 278 | 142 190 | 145 726 | 153 445 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 111 786 076 | 87 301 497 | 92 590 285 | 91 682 479 |
| Rörelseresultat | −2 542 797 | 4 574 379 | 6 014 542 | 1 598 572 |
| EBITDA | −858 466 | 5 703 215 | 7 223 929 | 2 973 810 |
| Resultat före skatt | −350 296 | 57 739 | 89 693 | 123 496 |
| Årets resultat | −350 296 | 912 | 3 536 | 7 720 |
| Personalkostnader | 69 361 293 | 49 602 511 | 54 618 427 | 53 492 427 |
| Avskrivningar | 1 684 331 | 1 128 836 | 1 209 387 | 1 375 238 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 51 | 58 | 61 | 61 |
| Föreslagen utdelning | — | 0 | — | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Industritekniska Gymnasiet Bergslagen AB
Översikt
Industritekniska Gymnasiet Bergslagen AB (org.nr 556608-1740) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2001 och har funnits i 25 år. Säte enligt registret: Västerås.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 91 682 479 kr, vilket är 1,0 % mindre än året innan (92 590 285 kr). Från 2023 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 6,4 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 7 720 kr (0,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 61. Nettoomsättningen per anställd var 1 502 991 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 26 527 085 kr och det egna kapitalet 153 445 kr (soliditet 0,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 6 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.