Lunkans Rör AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 150 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 648 000 | 2 710 000 | 3 336 000 | 3 745 000 | 3 166 357 |
| Årets resultat | 99 205 | 56 132 | 122 231 | 147 920 | 262 345 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 1 076 814 | 1 133 278 | 1 238 634 | 1 445 160 | 1 473 839 |
| Summa skulder | 531 455 | 531 787 | 514 912 | 573 518 | 489 853 |
| Summa eget kapital | 545 359 | 601 491 | 723 722 | 871 642 | 983 986 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 2 | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 150 000 | 150 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Lunkans Rör Aktiebolag
Översikt
Lunkans Rör Aktiebolag (org.nr 556607-8837) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2001 och har funnits i 25 år. Säte enligt registret: Sollentuna. Bransch enligt SCB: värme- och sanitetsarbeten (SNI 43221).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 3 166 357 kr, vilket är 15,5 % mindre än året innan (3 745 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 2,2 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 262 345 kr (8,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 2 (året innan: 1). Nettoomsättningen per anställd var 1 872 500 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 473 839 kr och det egna kapitalet 983 986 kr (soliditet 66,8 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 150 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.