Svets och Industrimontage i Sundsvall ABAktiv

556607-4711AktiebolagRegistrerat 2001NJURUNDA

Finansiell översikt

9 145 000 kr+7,1%
Omsättning 2025
+24,0%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2023–2025
02,5 mn5 mn7,5 mn10 mn202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
05 mn10 mn202320242025

Utdelning

från årsredovisningen
2025

Föreslagen utdelning 1 500 000 kr.

Historik
20251 500 000 kr
2024900 000 kr
Sammanställning av årsredovisningar2023–2025
202320242025
Nettoomsättning5 952 0008 542 0009 145 000
Årets resultat−213 0131 339 1341 393 626
Balanserat resultat———
Summa tillgångar9 192 8086 052 4035 342 929
Summa skulder4 494 8684 415 3293 212 229
Summa eget kapital4 697 9401 637 0742 130 700
Anställda577
Föreslagen utdelning—900 0001 500 000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: Svets och Industrimontage i Sundsvall AB

Översikt

Svets och Industrimontage i Sundsvall AB (org.nr 556607-4711) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2001 och har funnits i 25 år. Säte enligt registret: Njurunda.

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 9 145 000 kr, vilket är 7,1 % mer än året innan (8 542 000 kr). Från 2023 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 24,0 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 1 393 626 kr (15,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 2 av 3 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 7. Nettoomsättningen per anställd var 1 306 429 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 5 342 929 kr och det egna kapitalet 2 130 700 kr (soliditet 39,9 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 1 500 000 kr.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.