Myreholm Lantbruk ABAktiv

556606-2047AktiebolagRegistrerat 2001VENA

Finansiell översikt

11 118 000 kr+8,2%
Omsättning 2025
+11,2%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2019–2025
05 mn10 mn15 mn2019202020212022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
010 mn20 mn30 mn2019202020212022202320242025
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
20212022202320242025
Nettoomsättning6 244 0008 012 0009 242 00010 276 00011 118 000
Årets resultat178 12398 46794 49093 583108 983
Balanserat resultat—————
Summa tillgångar13 931 55720 481 89019 801 37618 843 34819 590 828
Summa skulder8 536 83914 988 70514 213 7017 254 4537 892 950
Summa eget kapital5 394 7185 493 1855 587 67511 588 89511 697 878
Anställda22222

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Samma bransch i VENA

Sammanfattning: Myreholm Lantbruk AB

Översikt

Myreholm Lantbruk AB (org.nr 556606-2047) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2001 och har funnits i 25 år. Säte enligt registret: Vena. Bransch enligt SCB: blandat jordbruk (SNI 01500).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 11 118 000 kr, vilket är 8,2 % mer än året innan (10 276 000 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 11,2 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 108 983 kr (1,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 5 559 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 19 590 828 kr och det egna kapitalet 11 697 878 kr (soliditet 59,7 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.