MB Fastighetsförvaltning ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 398 756 | 137 534 | 230 730 | 354 608 |
| Summa anläggningstillgångar | 4 079 109 | 4 318 853 | 4 581 372 | 4 868 233 |
| Summa tillgångar | 4 477 865 | 4 456 387 | 4 812 102 | 5 222 841 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 66 832 | 122 700 | 109 670 | 418 501 |
| Långfristiga skulder | 3 398 695 | 3 052 000 | 3 082 000 | 2 961 000 |
| Summa skulder | 3 529 527 | 3 318 638 | 3 435 608 | 3 690 439 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 81 247 | 189 411 | 238 745 | 155 908 |
| Summa eget kapital | 948 338 | 1 137 749 | 1 376 494 | 1 532 402 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 1 160 000 | 1 345 000 | 1 469 794 | 1 506 479 |
| Rörelseresultat | 237 186 | 510 786 | 566 914 | 376 308 |
| EBITDA | 503 662 | 660 523 | 716 696 | 543 034 |
| Resultat före skatt | 102 359 | 238 811 | 301 686 | 197 785 |
| Årets resultat | 81 247 | 189 411 | 238 745 | 155 908 |
| Personalkostnader | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 266 476 | 149 737 | 149 782 | 166 726 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: MB Fastighetsförvaltning AB
Översikt
MB Fastighetsförvaltning AB (org.nr 556605-8631) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2001 och har funnits i 25 år. Säte enligt registret: Vaggeryd. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 506 479 kr, vilket är 2,5 % mer än året innan (1 469 794 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 9,1 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 155 908 kr (10,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 5 222 841 kr och det egna kapitalet 1 532 402 kr (soliditet 29,3 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.