Perand Fastighets ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 491 080 | 1 346 962 | 1 731 701 | 1 065 186 |
| Summa anläggningstillgångar | 19 671 509 | 20 464 341 | 20 557 427 | 21 557 586 |
| Summa tillgångar | 21 162 589 | 21 811 303 | 22 289 128 | 22 622 772 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 12 639 385 | 10 192 434 | 9 269 889 | 6 558 390 |
| Långfristiga skulder | 4 597 145 | 6 757 775 | 7 886 734 | 10 544 524 |
| Summa skulder | 17 236 530 | 16 950 209 | 17 156 623 | 17 102 914 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −926 188 | 935 036 | 271 411 | 387 353 |
| Summa eget kapital | 3 926 059 | 4 861 094 | 5 132 505 | 5 519 858 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 4 858 000 | 4 700 000 | 4 797 000 | 3 848 000 |
| Rörelseresultat | −352 285 | 1 669 319 | 1 326 448 | 1 004 439 |
| EBITDA | 604 883 | 2 626 487 | 2 253 128 | 1 837 911 |
| Resultat före skatt | −926 188 | 935 036 | 271 411 | 387 353 |
| Årets resultat | −926 188 | 935 036 | 271 411 | 387 353 |
| Personalkostnader | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 957 168 | 957 168 | 926 680 | 833 472 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Perand Fastighets AB
Översikt
Perand Fastighets AB (org.nr 556604-4516) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2001 och har funnits i 25 år. Säte enligt registret: Nynäshamn. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 3 848 000 kr, vilket är 19,8 % mindre än året innan (4 797 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 7,5 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 387 353 kr (10,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 3 848 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 22 622 772 kr och det egna kapitalet 5 519 858 kr (soliditet 24,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.