Vrigstad Svets och Mekaniska ABAktiv

556602-7198AktiebolagRegistrerat 2000VRIGSTAD

Finansiell översikt

11 712 000 kr−14,1%
Omsättning 2025
+11,1%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2021–2025
05 mn10 mn15 mn20212022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
05 mn10 mn20212022202320242025

Utdelning

från årsredovisningen
2025

Ingen utdelning föreslogs.

Historik
20250 kr
20240 kr
2022300 000 kr
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
20212022202320242025
Nettoomsättning7 677 00012 253 00011 321 00013 627 00011 712 000
Årets resultat−125 0561 142 974752 252−27 545107 512
Balanserat resultat—————
Summa tillgångar4 884 8206 779 6746 692 6138 075 9246 358 719
Summa skulder2 558 8973 310 7772 771 4644 482 3212 657 603
Summa eget kapital2 325 9233 468 8973 921 1493 593 6033 701 116
Anställda87775
Föreslagen utdelning—300 000—00

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: Vrigstad Svets och Mekaniska AB

Översikt

Vrigstad Svets och Mekaniska AB (org.nr 556602-7198) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2000 och har funnits i 25 år. Säte enligt registret: Vrigstad. Bransch enligt SCB: metallegoarbeten (SNI 25530).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 11 712 000 kr, vilket är 14,1 % mindre än året innan (13 627 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 11,1 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 107 512 kr (0,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 5 (året innan: 7). Nettoomsättningen per anställd var 2 342 400 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 6 358 719 kr och det egna kapitalet 3 701 116 kr (soliditet 58,2 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.