VedVärme Huset i Roslagen AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 10 873 | 19 | 78 089 | 47 141 | 126 209 | 102 377 |
| Summa anläggningstillgångar | 0 | 70 400 | 52 800 | 35 200 | 17 600 | 0 |
| Summa tillgångar | 10 873 | 70 419 | 130 889 | 82 341 | 143 809 | 102 377 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 17 426 | 57 757 | 35 468 | 49 012 | 51 326 | 116 399 |
| Långfristiga skulder | 153 506 | 204 951 | 197 536 | 131 768 | 94 414 | 89 930 |
| Summa skulder | 170 932 | 262 708 | 233 004 | 180 780 | 145 740 | 206 329 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −50 447 | −32 230 | 90 174 | 3 676 | 96 508 | −102 021 |
| Summa eget kapital | −160 059 | −192 289 | −102 115 | −98 439 | −1 931 | −103 952 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 0 | 435 108 | 283 429 | 614 079 | 240 975 | 475 025 |
| Rörelseresultat | −41 751 | −23 678 | 106 588 | 28 207 | 112 127 | −84 098 |
| EBITDA | −5 351 | −6 078 | 124 188 | 45 807 | 129 727 | −66 498 |
| Resultat före skatt | −50 447 | −32 230 | 90 174 | 3 676 | 96 508 | −102 021 |
| Årets resultat | −50 447 | −32 230 | 90 174 | 3 676 | 96 508 | −102 021 |
| Personalkostnader | 0 | 250 955 | 47 307 | 304 360 | 0 | 414 043 |
| Avskrivningar | 36 400 | 17 600 | 17 600 | 17 600 | 17 600 | 17 600 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: VedVärme Huset i Roslagen Aktiebolag
Översikt
VedVärme Huset i Roslagen Aktiebolag (org.nr 556601-6555) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2000 och har funnits i 25 år. Säte enligt registret: Norrtälje.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 475 025 kr, vilket är 97,1 % mer än året innan (240 975 kr). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 102 021 kr. Företaget har gått med vinst under 3 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 475 025 kr.
Värt att notera
Det egna kapitalet var negativt vid utgången av räkenskapsåret 2025 (−103 952 kr). Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (100 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.