Pontus Frithiof city venues ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 15 772 679 | 13 493 593 | 16 094 943 | 15 517 488 |
| Summa anläggningstillgångar | 3 149 563 | 3 346 711 | 2 752 699 | 2 097 226 |
| Summa tillgångar | 18 922 242 | 16 840 304 | 18 847 642 | 17 614 714 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 15 888 571 | 14 598 300 | 17 240 641 | 16 321 927 |
| Långfristiga skulder | 959 617 | 325 011 | 0 | — |
| Summa skulder | 16 848 188 | 14 923 311 | 17 240 641 | 16 321 927 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 6 352 | −157 062 | −309 991 | −314 215 |
| Summa eget kapital | 2 074 054 | 1 916 993 | 1 607 001 | 1 292 787 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 65 567 000 | 73 714 000 | 77 611 841 | 72 298 016 |
| Rörelseresultat | 4 334 211 | 1 463 470 | 1 366 358 | −212 062 |
| EBITDA | 5 070 611 | 2 232 837 | 2 133 069 | 791 155 |
| Resultat före skatt | 152 354 | −38 641 | −309 991 | −314 215 |
| Årets resultat | 6 352 | −157 062 | −309 991 | −314 215 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Avskrivningar | 736 400 | 769 367 | 766 711 | 1 003 217 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Pontus Frithiof city venues AB
Översikt
Pontus Frithiof city venues AB (org.nr 556600-5293) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2000 och har funnits i 25 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: cateringverksamhet vid enskilda evenemang (SNI 56210).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 72 298 016 kr, vilket är 6,8 % mindre än året innan (77 611 841 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 3,3 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 314 215 kr. Företaget har gått med vinst under 1 av 4 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2025. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 17 614 714 kr och det egna kapitalet 1 292 787 kr (soliditet 7,3 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.