Centralen Fastighetsförvaltning ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2023Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2023
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 368 999 | 1 139 535 | 887 268 | 901 548 |
| Summa anläggningstillgångar | 10 747 423 | 10 822 953 | 10 869 929 | 10 886 105 |
| Summa tillgångar | 12 116 422 | 11 962 488 | 11 757 197 | 11 787 653 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 901 966 | 806 736 | 762 138 | 872 904 |
| Långfristiga skulder | 8 242 750 | 8 373 001 | 8 197 515 | 8 269 718 |
| Summa skulder | 9 144 716 | 9 179 737 | 8 959 653 | 9 142 622 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 1 308 | −188 956 | 14 793 | −152 513 |
| Summa eget kapital | 2 971 706 | 2 782 751 | 2 797 544 | 2 645 031 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 1 142 000 | 1 177 000 | 1 170 000 | 1 397 000 |
| Rörelseresultat | 49 601 | 49 882 | 189 588 | 303 726 |
| EBITDA | 234 417 | 234 703 | 374 409 | 488 547 |
| Resultat före skatt | 7 913 | −188 956 | 14 793 | −152 513 |
| Årets resultat | 1 308 | −188 956 | 14 793 | −152 513 |
| Personalkostnader | — | — | 23 655 | 0 |
| Avskrivningar | 184 816 | 184 821 | 184 821 | 184 821 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | 0 | 0 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Centralen Fastighetsförvaltning AB
Översikt
Centralen Fastighetsförvaltning AB (org.nr 556600-2191) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2000 och har funnits i 25 år. Säte enligt registret: Visby. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2023 var 1 397 000 kr, vilket är 19,4 % mer än året innan (1 170 000 kr). Från 2020 till 2023 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 6,9 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2023). Räkenskapsåret 2023 gav en förlust på 152 513 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 4 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2023. Vid utgången av räkenskapsåret 2023 var balansomslutningen 11 787 653 kr och det egna kapitalet 2 645 031 kr (soliditet 22,4 %).
Värt att notera
Den senaste digitalt inlämnade årsredovisningen avser 2023.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.