Hermans Bilvård ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 7 715 609 | 8 714 802 | 8 447 776 | 8 242 124 | 6 691 133 |
| Summa anläggningstillgångar | 6 236 677 | 4 380 131 | 4 759 178 | 4 347 784 | 6 537 082 |
| Summa tillgångar | 13 952 286 | 13 094 933 | 13 206 954 | 12 589 908 | 13 228 215 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 1 378 367 | 1 174 476 | 350 311 | 322 775 | 430 870 |
| Långfristiga skulder | 5 237 023 | 3 156 105 | 3 921 162 | 3 009 577 | 3 231 023 |
| Summa skulder | 8 299 325 | 6 251 383 | 6 157 567 | 4 839 467 | 5 119 008 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 2 047 521 | 1 190 589 | 205 837 | 701 054 | 358 766 |
| Summa eget kapital | 5 652 961 | 6 843 550 | 7 049 387 | 7 750 441 | 8 109 207 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 42 362 000 | 7 470 000 | 7 358 000 | 5 178 000 | 5 051 000 |
| Rörelseresultat | 3 581 284 | 1 851 611 | 416 453 | 746 752 | 559 587 |
| EBITDA | 3 809 215 | 1 967 700 | 574 447 | 909 384 | 765 351 |
| Resultat före skatt | 2 582 334 | 1 497 781 | 259 782 | 912 436 | 461 895 |
| Årets resultat | 2 047 521 | 1 190 589 | 205 837 | 701 054 | 358 766 |
| Personalkostnader | 588 267 | 630 349 | 370 630 | 509 448 | 476 206 |
| Avskrivningar | 227 931 | 116 089 | 157 994 | 162 632 | 205 764 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 3 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Hermans Bilvård AB
Översikt
Hermans Bilvård AB (org.nr 556599-5643) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2000 och har funnits i 25 år. Säte enligt registret: Larv. Bransch enligt SCB: allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar (SNI 95311).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 5 051 000 kr, vilket är 2,5 % mindre än året innan (5 178 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 41,2 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 358 766 kr (7,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 2 525 500 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 13 228 215 kr och det egna kapitalet 8 109 207 kr (soliditet 61,3 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.