M2 Solar ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 137 134 | 2 111 626 | 1 176 354 | 1 408 630 |
| Årets resultat | −30 179 | 55 497 | −1 128 | −102 193 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 408 990 | 548 325 | 474 727 | 1 443 503 |
| Summa skulder | 319 153 | 402 990 | 330 520 | 1 341 489 |
| Summa eget kapital | 89 837 | 145 335 | 144 207 | 102 014 |
| Anställda | — | — | 0 | — |
| Föreslagen utdelning | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: M2 Solar AB
Översikt
M2 Solar AB (org.nr 556597-1743) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2000 och har funnits i 26 år. Säte enligt registret: Årsta. Bransch enligt SCB: partihandel med elektronikkomponenter (SNI 46502).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 408 630 kr, vilket är 19,7 % mer än året innan (1 176 354 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 117 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 102 193 kr. Företaget har gått med vinst under 1 av 4 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2024. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 443 503 kr och det egna kapitalet 102 014 kr (soliditet 7,1 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.