Dentalinstitutet i Sverige ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 276 862 | 484 826 | 314 820 | 225 853 | 214 307 | 344 434 |
| Summa anläggningstillgångar | 347 786 | 27 402 | 14 757 | 5 005 | 2 286 | 1 720 713 |
| Summa tillgångar | 624 648 | 512 228 | 329 577 | 230 858 | 216 593 | 2 065 147 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 163 418 | 120 491 | 121 810 | 127 167 | 152 153 | 736 725 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 916 000 |
| Summa skulder | 163 418 | 120 491 | 121 810 | 127 167 | 152 153 | 1 652 725 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −318 082 | −69 493 | −183 970 | −104 076 | −99 251 | 347 983 |
| Summa eget kapital | 461 230 | 391 737 | 207 767 | 103 691 | 64 440 | 412 422 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 221 000 | 341 000 | 378 000 | 448 000 | 424 000 | 1 391 000 |
| Rörelseresultat | −318 082 | −85 418 | −184 226 | −105 351 | −99 460 | 380 443 |
| EBITDA | −296 638 | −65 111 | −176 426 | −97 551 | −96 741 | 386 089 |
| Resultat före skatt | −318 082 | −69 493 | −183 970 | −104 076 | −99 251 | 347 983 |
| Årets resultat | −318 082 | −69 493 | −183 970 | −104 076 | −99 251 | 347 983 |
| Personalkostnader | 177 353 | 173 947 | 170 682 | 176 409 | 205 473 | 246 704 |
| Avskrivningar | 21 444 | 20 307 | 7 800 | 7 800 | 2 719 | 5 646 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Dentalinstitutet i Sverige AB
Översikt
Dentalinstitutet i Sverige AB (org.nr 556596-5869) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2000 och har funnits i 26 år. Säte enligt registret: Robertsfors. Bransch enligt SCB: tandläkarverksamhet (SNI 86230).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 391 000 kr, vilket är 228 % mer än året innan (424 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 44,5 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 347 983 kr (25,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 1 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 391 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 065 147 kr och det egna kapitalet 412 422 kr (soliditet 20,0 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.