Jernbergs Plåtslageri ABAktiv

556595-0622AktiebolagRegistrerat 2000UDDEVALLA

Finansiell översikt

18 382 000 kr+25,5%
Omsättning 2025/26
+4,1%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2022/23–2025/26
05 mn10 mn15 mn20 mn2022/232023/242024/252025/26

Nyckeltal

2025/26
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
05 mn10 mn2022/232023/242024/252025/26

Utdelning

från årsredovisningen
2025/26

Föreslagen utdelning 1 500 000 kr.

Historik
2025/261 500 000 kr
2023/24450 000 kr
Sammanställning av årsredovisningar2023–2026
2022/232023/242024/252025/26
Nettoomsättning16 304 00014 766 00014 642 00018 382 000
Årets resultat2 592 916399 942103 4591 343 722
Balanserat resultat————
Summa tillgångar8 035 3195 530 5035 261 9387 131 095
Summa skulder2 613 5662 708 8082 786 7843 312 219
Summa eget kapital5 421 7532 821 6952 475 1543 818 876
Anställda11111112
Föreslagen utdelning—450 000—1 500 000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Offentliga upphandlingar

2 vunna upphandlingar

Kontrakt tilldelade företaget enligt EU:s annonsdatabas TED, sedan 2024-11-22.

UpphandlingUpphandlande organisationBeloppPublicerad
Hantverkartjänster Tanums kommun · 23 leverantörerTanums kommun2026-07-14
Fastighetsunderhåll Plåtslageri 2024 · 4 leverantörerTrollhättans kommun2024-11-22

Källa: TED (Tenders Electronic Daily), EU:s publikationsbyrå. Endast upphandlingar över EU:s tröskelvärden publiceras i TED. Belopp visas när företaget är ensam leverantör.

Liknande företag

Sammanfattning: Jernbergs Plåtslageri AB

Översikt

Jernbergs Plåtslageri AB (org.nr 556595-0622) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2000 och har funnits i 26 år. Säte enligt registret: Uddevalla. Bransch enligt SCB: takarbeten av plåt (SNI 43411).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 18 382 000 kr, vilket är 25,5 % mer än året innan (14 642 000 kr). Från 2023 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 4,1 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2023–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 1 343 722 kr (7,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 12 (året innan: 11). Nettoomsättningen per anställd var 1 531 833 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 7 131 095 kr och det egna kapitalet 3 818 876 kr (soliditet 53,6 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 1 500 000 kr.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.