Lagers Cykel & Motorservice AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 852 264 | 1 651 201 | 1 215 311 | 1 667 317 | 767 018 |
| Summa anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Summa tillgångar | 1 852 264 | 1 651 201 | 1 215 000 | 1 667 000 | 767 000 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 644 091 | 397 320 | 106 807 | 375 179 | 80 326 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 644 091 | 397 320 | 106 496 | 374 862 | 80 308 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 78 559 | 45 708 | −145 377 | 183 634 | −605 446 |
| Summa eget kapital | 1 208 173 | 1 253 881 | 1 108 504 | 1 292 138 | 686 692 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 128 000 | 2 167 000 | 1 348 000 | 1 427 000 | 1 096 000 |
| Rörelseresultat | 98 975 | 57 612 | −146 554 | 193 120 | −604 290 |
| Resultat före skatt | 98 957 | 57 585 | −145 377 | 192 897 | −605 446 |
| Årets resultat | 78 559 | 45 708 | −145 377 | 183 634 | −605 446 |
| Personalkostnader | 532 694 | 515 377 | 451 195 | 479 013 | 460 685 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Lagers Cykel & Motorservice Aktiebolag
Översikt
Lagers Cykel & Motorservice Aktiebolag (org.nr 556594-6331) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2000 och har funnits i 26 år. Säte enligt registret: Herrljunga. Bransch enligt SCB: detaljhandel med cyklar (SNI 47632).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 096 000 kr, vilket är 23,2 % mindre än året innan (1 427 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 15,3 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 605 446 kr. Företaget har gått med vinst under 3 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 548 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 767 000 kr och det egna kapitalet 686 692 kr (soliditet 89,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.