Fårbo VVS ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2024–2025
| 2024 | 2025 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 3 011 682 | 4 753 310 |
| Summa anläggningstillgångar | 3 384 816 | 2 917 426 |
| Summa tillgångar | 6 396 498 | 7 670 736 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 3 331 341 | 3 926 420 |
| Långfristiga skulder | 1 169 395 | 559 456 |
| Summa skulder | 5 300 363 | 6 399 165 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 56 291 | 175 436 |
| Summa eget kapital | 1 096 135 | 1 271 571 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 15 644 000 | 16 867 000 |
| Rörelseresultat | 461 164 | 1 413 556 |
| EBITDA | 949 100 | 1 894 647 |
| Resultat före skatt | 73 232 | 222 344 |
| Årets resultat | 56 291 | 175 436 |
| Personalkostnader | 5 602 011 | 5 943 359 |
| Avskrivningar | 487 936 | 481 091 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | 9 | 9 |
| Föreslagen utdelning | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Fårbo VVS AB
Översikt
Fårbo VVS AB (org.nr 556594-1639) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2000 och har funnits i 26 år. Säte enligt registret: Fårbo. Bransch enligt SCB: värme- och sanitetsarbeten (SNI 43221).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 16 867 000 kr, vilket är 7,8 % mer än året innan (15 644 000 kr). Årets resultat 2025 var en vinst på 175 436 kr (1,0 % av nettoomsättningen). Antal anställda räkenskapsåret 2025: 9. Nettoomsättningen per anställd var 1 874 111 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 7 670 736 kr och det egna kapitalet 1 271 571 kr (soliditet 16,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.