Nordställningar i Östersund ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2024–2025
| 2024 | 2025 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 9 923 404 | 12 534 967 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 398 583 | 1 376 886 |
| Summa tillgångar | 11 321 987 | 13 911 853 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 4 863 722 | 6 385 351 |
| Långfristiga skulder | — | — |
| Summa skulder | 7 024 970 | 8 793 737 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 492 854 | 821 100 |
| Summa eget kapital | 4 297 017 | 5 118 116 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 9 973 000 | 14 712 000 |
| Rörelseresultat | 725 515 | 1 250 380 |
| EBITDA | 1 292 100 | 1 908 841 |
| Resultat före skatt | 651 752 | 1 060 029 |
| Årets resultat | 492 854 | 821 100 |
| Personalkostnader | 3 067 841 | 3 960 276 |
| Avskrivningar | 566 585 | 658 461 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | 6 | 7 |
| Föreslagen utdelning | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Nordställningar i Östersund AB
Översikt
Nordställningar i Östersund AB (org.nr 556591-0212) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2000 och har funnits i 26 år. Säte enligt registret: Östersund.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 14 712 000 kr, vilket är 47,5 % mer än året innan (9 973 000 kr). Årets resultat 2025 var en vinst på 821 100 kr (5,6 % av nettoomsättningen). Antal anställda räkenskapsåret 2025: 7 (året innan: 6). Nettoomsättningen per anställd var 2 101 714 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 13 911 853 kr och det egna kapitalet 5 118 116 kr (soliditet 36,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.