Velocity Management Group ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2026
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 839 000 | 6 841 000 | 6 025 000 | 4 741 000 | 4 267 000 |
| Årets resultat | −246 501 | 107 791 | −316 764 | −538 574 | 232 147 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 2 078 787 | 2 533 209 | 2 127 973 | 1 606 647 | 1 817 273 |
| Summa skulder | 208 030 | 554 661 | 466 189 | 483 437 | 461 916 |
| Summa eget kapital | 1 870 757 | 1 978 548 | 1 661 784 | 1 123 210 | 1 355 357 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Velocity Management Group AB
Översikt
Velocity Management Group AB (org.nr 556590-1856) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2000 och har funnits i 26 år. Säte enligt registret: Lund. Bransch enligt SCB: konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 4 267 000 kr, vilket är 10,0 % mindre än året innan (4 741 000 kr). Från 2021 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 4,6 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 232 147 kr (5,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1 (året innan: 2). Nettoomsättningen per anställd var 4 267 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 1 817 273 kr och det egna kapitalet 1 355 357 kr (soliditet 74,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 5 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.