Community Security Group Sweden ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2021Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2021
| 2020 | 2021 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 34 072 327 | 55 074 451 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 401 003 | 1 753 746 |
| Summa tillgångar | 35 473 000 | 41 828 000 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 30 606 117 | 38 551 207 |
| Långfristiga skulder | — | — |
| Summa skulder | 31 141 787 | 24 637 010 |
| Aktiekapital | 1 000 000 | 1 000 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 1 801 558 | 1 159 777 |
| Summa eget kapital | 4 331 213 | 17 190 990 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 161 460 000 | 187 372 000 |
| Rörelseresultat | 2 685 140 | 2 118 397 |
| EBITDA | 3 311 199 | 3 019 838 |
| Resultat före skatt | 2 146 126 | 1 547 131 |
| Årets resultat | 1 801 558 | 1 159 777 |
| Personalkostnader | 144 845 499 | 169 394 867 |
| Avskrivningar | 626 059 | 901 441 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | 278 | 291 |
| Föreslagen utdelning | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Community Security Group Sweden AB
Översikt
Community Security Group Sweden AB (org.nr 556589-4507) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2000 och har funnits i 26 år. Säte enligt registret: Solna. Bransch enligt SCB: bevakningsverksamhet och privat säkerhetsverksamhet (SNI 80010).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2021 var 187 372 000 kr, vilket är 16,0 % mer än året innan (161 460 000 kr). Årets resultat 2021 var en vinst på 1 159 777 kr (0,6 % av nettoomsättningen). Antal anställda räkenskapsåret 2021: 291 (året innan: 278). Nettoomsättningen per anställd var 643 890 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2021 var balansomslutningen 41 828 000 kr och det egna kapitalet 17 190 990 kr (soliditet 41,1 %).
Värt att notera
Den senaste digitalt inlämnade årsredovisningen avser 2021.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.