circus PR & reklam ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2026Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2025–2026
| 2025 | 2026 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 7 330 452 | 7 545 553 |
| Summa anläggningstillgångar | 0 | 0 |
| Summa tillgångar | 7 330 452 | 7 545 553 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 2 976 628 | 3 378 885 |
| Långfristiga skulder | — | — |
| Summa skulder | 4 331 628 | 4 733 885 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 1 319 235 | 1 112 844 |
| Summa eget kapital | 2 998 824 | 2 811 668 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 17 034 000 | 15 939 000 |
| Rörelseresultat | 1 989 997 | 1 429 147 |
| Resultat före skatt | 1 679 572 | 1 429 674 |
| Årets resultat | 1 319 235 | 1 112 844 |
| Personalkostnader | 8 476 775 | 8 795 028 |
| Avskrivningar | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | 11 | 11 |
| Föreslagen utdelning | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: circus PR & reklam AB
Översikt
Circus PR & reklam AB (org.nr 556587-4293) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2000 och har funnits i 26 år. Säte enligt registret: Göteborg. Bransch enligt SCB: reklambyråverksamhet (SNI 73111).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 15 939 000 kr, vilket är 6,4 % mindre än året innan (17 034 000 kr). Årets resultat 2026 var en vinst på 1 112 844 kr (7,0 % av nettoomsättningen). Antal anställda räkenskapsåret 2026: 11. Nettoomsättningen per anställd var 1 449 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 7 545 553 kr och det egna kapitalet 2 811 668 kr (soliditet 37,3 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.