ENRAX Fastighet ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 20 486 552 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2024–2026
| 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||
| Summa omsättningstillgångar | 14 659 000 | 17 882 000 | 6 491 000 |
| Summa anläggningstillgångar | 85 811 000 | 81 627 000 | 80 243 000 |
| Summa tillgångar | 100 470 000 | 99 509 000 | 86 734 000 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||
| Kortfristiga skulder | 4 956 000 | 6 145 000 | 5 164 000 |
| Långfristiga skulder | 54 472 000 | 54 472 000 | 61 992 000 |
| Summa skulder | 60 310 000 | 61 617 000 | 68 055 000 |
| Aktiekapital | 400 000 | 400 000 | 400 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 5 538 000 | −2 268 000 | 1 273 000 |
| Summa eget kapital | 40 160 000 | 37 892 000 | 18 679 000 |
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 10 764 000 | 10 596 000 | 13 076 000 |
| Rörelseresultat | 577 000 | 3 384 000 | 6 566 000 |
| EBITDA | 2 765 000 | 5 376 000 | 8 893 000 |
| Resultat före skatt | 5 404 000 | −2 151 000 | 1 172 000 |
| Årets resultat | 5 538 000 | −2 268 000 | 1 273 000 |
| Personalkostnader | 2 082 000 | 2 285 000 | 2 401 000 |
| Avskrivningar | 2 188 000 | 1 992 000 | 2 327 000 |
| Övriga nyckeltal | |||
| Anställda | 3 | 3 | 3 |
| Föreslagen utdelning | — | 20 486 552 | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: ENRAX Fastighet AB
Översikt
ENRAX Fastighet AB (org.nr 556585-0970) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2000 och har funnits i 26 år. Säte enligt registret: Ystad. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 13 076 000 kr, vilket är 23,4 % mer än året innan (10 596 000 kr). Från 2024 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 10,2 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 1 273 000 kr (9,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 2 av 3 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 3. Nettoomsättningen per anställd var 4 358 667 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 86 734 000 kr och det egna kapitalet 18 679 000 kr (soliditet 21,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.