HVT Härjedalens väghyvelteknik ABAktiv

556581-6732AktiebolagRegistrerat 1999HERRLJUNGA

Finansiell översikt

1 125 000 kr−23,2%
Omsättning 2025
+58,5%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2019–2025
0500 tusen1 mn1,5 mn2 mn2019202020212022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
01 mn2 mn2019202020212022202320242025
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
2019202020212022202320242025
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar122 53445 191201 190263 029371 537378 550408 513
Summa anläggningstillgångar21 1331 898 1261 693 6881 483 3331 283 3331 083 333883 333
Summa tillgångar143 6671 943 3171 894 8781 746 3621 654 8701 461 8831 291 846
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder9 229314 491442 322636 038576 870421 576185 626
Långfristiga skulder01 447 7781 141 111527 796286 63483 34183 333
Summa skulder9 2291 762 2691 583 4331 163 834923 504504 917268 959
Aktiekapital100 000100 000100 000100 000100 000100 000100 000
Balanserat resultat———————
Årets resultat (eget kapital)−2 08646 611130 397271 082148 838225 60065 921
Summa eget kapital134 438181 048311 445582 528731 366956 9661 022 887
Resultaträkning
Nettoomsättning71 000550 0001 246 0001 664 0001 982 0001 464 0001 125 000
Rörelseresultat−714106 889220 681395 135304 528264 73298 228
EBITDA8 370229 896425 119605 490504 528464 732298 228
Resultat före skatt−2 08647 231164 314341 441187 704286 47083 014
Årets resultat−2 08646 611130 397271 082148 838225 60065 921
Personalkostnader58300000223 174
Avskrivningar9 084123 007204 438210 355200 000200 000200 000
Övriga nyckeltal
Anställda000000—
Föreslagen utdelning———————

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: HVT Härjedalens väghyvelteknik AB

Översikt

HVT Härjedalens väghyvelteknik AB (org.nr 556581-6732) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1999 och har funnits i 26 år. Säte enligt registret: Herrljunga. Bransch enligt SCB: anläggning av vägar och motorvägar (SNI 42110).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 125 000 kr, vilket är 23,2 % mindre än året innan (1 464 000 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 58,5 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 65 921 kr (5,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 6 av 7 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2024. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 291 846 kr och det egna kapitalet 1 022 887 kr (soliditet 79,2 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag