Beling Films ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 92 982 | 306 636 | 132 199 | 5 795 | 2 523 | 23 728 |
| Summa anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 26 964 | 20 260 |
| Summa tillgångar | 92 982 | 306 636 | 132 199 | 5 795 | 29 487 | 43 988 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 36 103 | 195 867 | 121 886 | 54 094 | 138 915 | 131 995 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 36 103 | 195 867 | 121 886 | 54 095 | 138 915 | 131 995 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −11 250 | 53 890 | −75 806 | −58 613 | −61 129 | 21 421 |
| Summa eget kapital | 56 879 | 110 769 | 10 313 | −48 300 | −109 428 | −88 007 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 126 000 | 306 000 | 187 000 | 54 000 | 38 000 | 79 000 |
| Rörelseresultat | −11 250 | 53 907 | −75 789 | −58 594 | −62 808 | 21 469 |
| EBITDA | — | — | — | — | −56 251 | 28 173 |
| Resultat före skatt | −11 250 | 53 890 | −75 806 | −58 613 | −62 875 | 21 421 |
| Årets resultat | −11 250 | 53 890 | −75 806 | −58 613 | −61 129 | 21 421 |
| Personalkostnader | 20 404 | 47 501 | 40 039 | 42 698 | 37 782 | 15 333 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | 6 557 | 6 704 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Beling Films AB
Översikt
Beling Films AB (org.nr 556581-6062) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2000 och har funnits i 26 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: produktion av film, video och tv-program (SNI 59110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 79 000 kr, vilket är 108 % mer än året innan (38 000 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 8,9 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 21 421 kr (27,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 2 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 79 000 kr.
Värt att notera
Det egna kapitalet var negativt vid utgången av räkenskapsåret 2025 (−88 007 kr). Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (100 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.