Stockholms Restauranghygien ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 125 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 993 691 | 3 796 840 | 5 104 748 | 5 244 050 | 5 481 259 |
| Årets resultat | −113 350 | 29 750 | 160 850 | 157 153 | 231 898 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 851 524 | 844 978 | 1 224 131 | 1 489 820 | 1 950 836 |
| Summa skulder | 635 458 | 599 162 | 817 465 | 926 000 | 1 155 119 |
| Summa eget kapital | 216 066 | 245 816 | 406 666 | 563 820 | 795 717 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | 0 | — | 125 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Stockholms Restauranghygien AB
Översikt
Stockholms Restauranghygien AB (org.nr 556581-3234) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1999 och har funnits i 26 år. Säte enligt registret: Stockholm.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 5 481 259 kr, vilket är 4,5 % mer än året innan (5 244 050 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 4,7 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 231 898 kr (4,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 5 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 2 740 630 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 950 836 kr och det egna kapitalet 795 717 kr (soliditet 40,8 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 125 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.