Näckrosens Måleri AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 625 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 089 925 | 797 510 | 952 657 | 984 939 | 1 029 170 | 726 309 | 739 665 |
| Summa anläggningstillgångar | 30 200 | 17 800 | 0 | 0 | 43 335 | 30 335 | 17 335 |
| Summa tillgångar | 1 120 125 | 815 310 | 952 657 | 984 939 | 1 072 505 | 756 644 | 757 000 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 217 718 | 158 009 | 200 077 | 272 292 | 160 677 | 209 179 | 75 100 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 407 718 | 158 009 | 200 077 | 407 292 | 295 677 | 344 179 | 210 100 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 341 750 | 264 894 | 175 279 | 305 067 | 199 181 | 260 638 | 134 435 |
| Summa eget kapital | 712 407 | 657 301 | 752 580 | 577 647 | 776 828 | 412 465 | 546 900 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 2 357 000 | 1 407 000 | 1 217 000 | 1 247 000 | 955 000 | 844 000 | 947 000 |
| Rörelseresultat | 443 291 | 153 419 | 234 010 | 526 286 | 254 452 | 334 057 | 175 029 |
| EBITDA | 455 691 | 165 819 | 234 010 | — | 276 117 | 347 057 | 188 029 |
| Resultat före skatt | 443 186 | 343 111 | 233 857 | 391 370 | 255 328 | 334 526 | 175 624 |
| Årets resultat | 341 750 | 264 894 | 175 279 | 305 067 | 199 181 | 260 638 | 134 435 |
| Personalkostnader | 1 364 070 | 920 481 | 595 802 | 401 516 | 308 083 | 71 233 | 370 290 |
| Avskrivningar | 12 400 | 12 400 | 0 | — | 21 665 | 13 000 | 13 000 |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 | — | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | 625 000 | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Näckrosens Måleri Aktiebolag
Översikt
Näckrosens Måleri Aktiebolag (org.nr 556580-9455) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1999 och har funnits i 26 år. Säte enligt registret: Upplands Väsby. Bransch enligt SCB: måleriarbeten (SNI 43341).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 947 000 kr, vilket är 12,2 % mer än året innan (844 000 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 14,1 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 134 435 kr (14,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 947 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 757 000 kr och det egna kapitalet 546 900 kr (soliditet 72,2 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.