Ljungs Optik AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 200 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 146 403 | 1 050 997 | 1 045 122 | 1 034 408 | 1 213 894 |
| Summa anläggningstillgångar | 0 | 16 380 | 33 531 | 24 901 | 88 271 |
| Summa tillgångar | 1 146 403 | 1 067 377 | 1 078 653 | 1 059 309 | 1 302 165 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 470 663 | 390 719 | 397 597 | 331 417 | 363 617 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 599 663 | 519 719 | 517 597 | 460 417 | 526 617 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 103 277 | 919 | 13 398 | 37 836 | 176 656 |
| Summa eget kapital | 546 740 | 547 658 | 561 056 | 598 892 | 775 548 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 187 000 | 2 145 000 | 2 292 000 | 2 418 000 | 2 760 000 |
| Rörelseresultat | 178 199 | 5 567 | 11 176 | 59 486 | 262 320 |
| EBITDA | 178 199 | 7 337 | 19 025 | 68 116 | 270 950 |
| Resultat före skatt | 132 195 | 5 576 | 22 288 | 52 245 | 228 745 |
| Årets resultat | 103 277 | 919 | 13 398 | 37 836 | 176 656 |
| Personalkostnader | 996 902 | 1 004 587 | 1 056 665 | 1 072 813 | 957 619 |
| Avskrivningar | 0 | 1 770 | 7 849 | 8 630 | 8 630 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | 200 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Ljungs Optik Aktiebolag
Översikt
Ljungs Optik Aktiebolag (org.nr 556579-7015) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1999 och har funnits i 26 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: detaljhandel med glasögon och andra optiska artiklar utom fotoutrustning (SNI 47742).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 760 000 kr, vilket är 14,1 % mer än året innan (2 418 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 6,0 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 176 656 kr (6,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 1 380 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 302 165 kr och det egna kapitalet 775 548 kr (soliditet 59,6 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 200 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.