Mälardalens Bygg & Montage ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2023–2025
| 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||
| Summa omsättningstillgångar | 2 591 587 | 1 842 993 | 1 409 810 |
| Summa anläggningstillgångar | 228 172 | 174 484 | 0 |
| Summa tillgångar | 2 819 759 | 2 017 477 | 1 409 810 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||
| Kortfristiga skulder | 153 001 | 218 017 | 81 907 |
| Långfristiga skulder | 44 810 | 32 556 | 0 |
| Summa skulder | 1 742 177 | 1 544 573 | 1 086 907 |
| Aktiekapital | 100 100 | 100 100 | 100 100 |
| Balanserat resultat | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 209 946 | 5 322 | −130 001 |
| Summa eget kapital | 1 077 582 | 472 904 | 322 903 |
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 1 722 734 | −3 | −7 |
| Rörelseresultat | 41 600 | −245 149 | −437 166 |
| EBITDA | 81 866 | −191 461 | −383 478 |
| Resultat före skatt | 279 166 | 16 223 | −130 001 |
| Årets resultat | 209 946 | 5 322 | −130 001 |
| Personalkostnader | 472 547 | 36 355 | 193 890 |
| Avskrivningar | 40 266 | 53 688 | 53 688 |
| Övriga nyckeltal | |||
| Anställda | 2 | 0 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Mälardalens Bygg & Montage AB
Översikt
Mälardalens Bygg & Montage AB (org.nr 556579-5795) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1999 och har funnits i 26 år. Säte enligt registret: Eskilstuna. Bransch enligt SCB: byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var −7 kr. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 130 001 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 3 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1 (året innan: 0). Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 409 810 kr och det egna kapitalet 322 903 kr (soliditet 22,9 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.