PREVIDENS Sweden ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2023–2026
| 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 364 960 | 393 981 | 225 421 | 311 098 |
| Summa anläggningstillgångar | 6 346 180 | 6 202 270 | 6 761 639 | 6 632 425 |
| Summa tillgångar | 6 711 140 | 6 596 251 | 6 987 060 | 6 943 523 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 195 792 | 217 910 | 221 537 | 225 736 |
| Långfristiga skulder | 5 910 465 | 5 754 969 | 6 131 713 | 6 079 195 |
| Summa skulder | 6 106 257 | 5 972 879 | 6 353 250 | 6 304 931 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 7 948 | 18 488 | 10 438 | 4 783 |
| Summa eget kapital | 604 883 | 623 372 | 633 810 | 638 592 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 613 000 | 681 000 | 736 000 | 758 000 |
| Rörelseresultat | 15 199 | 132 070 | 136 375 | 174 413 |
| EBITDA | 150 568 | 279 570 | 288 196 | 333 627 |
| Resultat före skatt | 11 919 | 23 870 | 14 661 | 4 783 |
| Årets resultat | 7 948 | 18 488 | 10 438 | 4 783 |
| Personalkostnader | 1 664 | 2 152 | 0 | 4 475 |
| Avskrivningar | 135 369 | 147 500 | 151 821 | 159 214 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: PREVIDENS Sweden AB
Översikt
PREVIDENS Sweden AB (org.nr 556578-5069) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1999 och har funnits i 27 år. Säte enligt registret: Trosa. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 758 000 kr, vilket är 3,0 % mer än året innan (736 000 kr). Från 2023 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 7,3 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2023–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 4 783 kr (0,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1. Nettoomsättningen per anställd var 758 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 6 943 523 kr och det egna kapitalet 638 592 kr (soliditet 9,2 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.