Sven Hjälmeby Byggledning ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 150 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 535 215 | 218 279 | 495 212 | 286 367 | 241 702 |
| Summa anläggningstillgångar | 227 724 | 74 195 | 22 240 | 8 610 | 2 352 |
| Summa tillgångar | 762 939 | 292 474 | 517 452 | 294 977 | 244 054 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 321 810 | 188 278 | 148 652 | 208 003 | 120 749 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 581 810 | 188 278 | 195 652 | 208 003 | 120 749 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −5 929 | −141 933 | 217 604 | −19 826 | 36 331 |
| Summa eget kapital | 181 129 | 104 196 | 321 800 | 86 974 | 123 305 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 181 000 | 621 000 | 838 000 | 1 054 000 | 1 113 000 |
| Rörelseresultat | −106 145 | −403 119 | 294 209 | −66 694 | 47 981 |
| EBITDA | −1 845 | −339 743 | 307 839 | −53 064 | 54 239 |
| Resultat före skatt | −5 253 | −144 478 | 247 191 | −19 826 | 47 265 |
| Årets resultat | −5 929 | −141 933 | 217 604 | −19 826 | 36 331 |
| Personalkostnader | 1 229 659 | 522 449 | 92 507 | 655 814 | 248 702 |
| Avskrivningar | 104 300 | 63 376 | 13 630 | 13 630 | 6 258 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 2 | 1 | 1 | 2 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | 150 000 | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Sven Hjälmeby Byggledning AB
Översikt
Sven Hjälmeby Byggledning AB (org.nr 556574-4975) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1999 och har funnits i 27 år. Säte enligt registret: Enhörna. Bransch enligt SCB: teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik (SNI 71124).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 113 000 kr, vilket är 5,6 % mer än året innan (1 054 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 15,5 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 36 331 kr (3,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 2 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1 (året innan: 2). Nettoomsättningen per anställd var 1 113 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 244 054 kr och det egna kapitalet 123 305 kr (soliditet 50,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.