L. R. SalongFame ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2018–2025
| 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||||
| Summa omsättningstillgångar | 533 105 | 716 855 | 705 518 | 637 476 | 753 502 | 1 123 136 | 1 158 552 | 976 635 |
| Summa anläggningstillgångar | 193 018 | 120 096 | 215 659 | 160 824 | 118 160 | 85 980 | 57 364 | 81 735 |
| Summa tillgångar | 726 123 | 836 951 | 921 177 | 798 300 | 871 662 | 1 209 116 | 1 215 916 | 1 058 370 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||||
| Kortfristiga skulder | 400 910 | 456 530 | 463 566 | 349 011 | 595 820 | 720 437 | 578 188 | 652 651 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 472 638 | 560 260 | 581 868 | 451 605 | 668 820 | 874 437 | 764 188 | 699 651 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 112 437 | 73 206 | 62 618 | 7 386 | 6 148 | 191 837 | 117 049 | 6 991 |
| Summa eget kapital | 253 485 | 276 691 | 339 309 | 346 695 | 202 842 | 334 679 | 451 728 | 358 719 |
| Resultaträkning | ||||||||
| Nettoomsättning | 2 192 480 | 1 841 810 | 1 702 200 | 1 524 776 | 1 516 318 | 1 448 132 | 1 935 187 | 1 500 064 |
| Rörelseresultat | 205 956 | 127 932 | 94 343 | −5 852 | −20 657 | 319 850 | 171 694 | −126 447 |
| EBITDA | 244 236 | 172 559 | 145 856 | 34 834 | 22 007 | 352 030 | 200 310 | −115 452 |
| Resultat före skatt | 133 785 | 93 910 | 79 771 | 9 775 | 8 741 | 242 086 | 146 803 | 11 413 |
| Årets resultat | 112 437 | 73 206 | 62 618 | 7 386 | 6 148 | 191 837 | 117 049 | 6 991 |
| Personalkostnader | 860 861 | 780 682 | 852 725 | 812 866 | 826 669 | 688 023 | 938 760 | 803 912 |
| Avskrivningar | 38 280 | 44 627 | 51 513 | 40 686 | 42 664 | 32 180 | 28 616 | 10 995 |
| Övriga nyckeltal | ||||||||
| Anställda | 2 | 2 | 3 | 3 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | 0 | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: L. R. SalongFame AB
Översikt
L. R. SalongFame AB (org.nr 556569-6019) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1999 och har funnits i 27 år. Säte enligt registret: Linköping. Bransch enligt SCB: skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar (SNI 96220).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 500 064 kr, vilket är 22,5 % mindre än året innan (1 935 187 kr). Från 2018 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 5,3 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 6 991 kr (0,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 8 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 750 032 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 058 370 kr och det egna kapitalet 358 719 kr (soliditet 33,9 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.