Ardea ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 38 295 | 87 319 | 49 166 | 42 016 | 20 918 |
| Summa anläggningstillgångar | 0 | 100 000 | 75 000 | 50 000 | 25 000 |
| Summa tillgångar | 38 295 | 187 319 | 124 166 | 92 016 | 45 918 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | — | — | — | 1 | 33 339 |
| Långfristiga skulder | 620 605 | 860 165 | 1 013 864 | 1 180 193 | 1 099 677 |
| Summa skulder | 620 605 | 860 165 | 1 013 864 | 1 180 194 | 1 133 016 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −117 846 | −90 536 | −216 852 | −198 480 | 1 079 |
| Summa eget kapital | −582 310 | −672 846 | −889 698 | −1 088 178 | −1 087 098 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 125 751 | 108 804 | 84 752 | 37 824 | 236 020 |
| Rörelseresultat | −117 817 | −90 536 | −216 855 | −198 498 | 1 078 |
| EBITDA | −117 817 | −65 536 | −191 855 | −173 498 | 26 078 |
| Resultat före skatt | −117 846 | −90 536 | −216 852 | −198 480 | 1 079 |
| Årets resultat | −117 846 | −90 536 | −216 852 | −198 480 | 1 079 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 0 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Ardea AB
Översikt
Ardea AB (org.nr 556565-5569) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1999 och har funnits i 27 år. Säte enligt registret: Båstad. Bransch enligt SCB: allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar (SNI 95311).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 236 020 kr, vilket är 524 % mer än året innan (37 824 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 17,0 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 1 079 kr (0,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 1 av 5 redovisade räkenskapsår.
Värt att notera
Det egna kapitalet var negativt vid utgången av räkenskapsåret 2025 (−1 087 098 kr). Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (100 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.