Super Studio Sthlm ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 900 437 | 876 404 | 942 207 | 1 235 837 | 1 111 677 | 728 283 |
| Summa anläggningstillgångar | 482 399 | 557 123 | 432 756 | 342 732 | 407 810 | 354 068 |
| Summa tillgångar | 1 382 836 | 1 433 527 | 1 374 963 | 1 578 569 | 1 519 487 | 1 082 351 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 460 372 | 445 367 | 484 665 | 550 317 | 559 568 | 720 973 |
| Långfristiga skulder | 281 754 | 222 915 | 161 630 | 100 885 | 0 | — |
| Summa skulder | 742 126 | 668 282 | 646 295 | 741 202 | 649 568 | 720 973 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 132 953 | 124 535 | −36 577 | 198 700 | 77 552 | −508 541 |
| Summa eget kapital | 640 710 | 765 245 | 728 668 | 837 367 | 869 919 | 361 378 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 2 582 000 | 2 286 000 | 2 991 000 | 3 491 000 | 3 852 000 | 2 609 000 |
| Rörelseresultat | 155 255 | 178 650 | −25 041 | 360 305 | 128 711 | −624 151 |
| EBITDA | 243 245 | 325 031 | 131 164 | 512 829 | 284 652 | −484 037 |
| Resultat före skatt | 146 308 | 164 871 | −36 577 | 257 401 | 118 943 | −508 541 |
| Årets resultat | 132 953 | 124 535 | −36 577 | 198 700 | 77 552 | −508 541 |
| Personalkostnader | 1 112 824 | 990 652 | 1 561 982 | 1 798 184 | 2 327 682 | 1 877 245 |
| Avskrivningar | 87 990 | 146 381 | 156 205 | 152 524 | 155 941 | 140 114 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Super Studio Sthlm AB
Översikt
Super Studio Sthlm AB (org.nr 556563-7484) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1998 och har funnits i 27 år. Säte enligt registret: Saltsjöbaden. Bransch enligt SCB: pR och kommunikation (SNI 73300).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 609 000 kr, vilket är 32,3 % mindre än året innan (3 852 000 kr). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 508 541 kr. Företaget har gått med vinst under 4 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 1 304 500 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 082 351 kr och det egna kapitalet 361 378 kr (soliditet 33,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.