Måttsunds Vintersportanläggning ABAktiv

556563-1735AktiebolagRegistrerat 1998LULEÅ

Finansiell översikt

4 576 000 kr+2,3%
Omsättning 2025/26
−3,4%
Genomsnittlig årlig förändring 2020/21–2025/26
02 mn4 mn6 mn8 mn2020/212021/222022/232023/242024/252025/26

Nyckeltal

2025/26
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
02,5 mn5 mn7,5 mn2020/212021/222022/232023/242024/252025/26

Utdelning

från årsredovisningen
2022/23

Föreslagen utdelning 1 200 000 kr.

Sammanställning av årsredovisningar2021–2026
2021/222022/232023/242024/252025/26
Nettoomsättning4 952 0006 171 0005 251 0004 474 0004 576 000
Årets resultat450 9251 253 225422 11294 64274 464
Balanserat resultat—————
Summa tillgångar6 358 3327 083 5176 384 5326 433 4017 108 460
Summa skulder3 207 4882 679 4482 758 3512 712 5783 313 173
Summa eget kapital3 150 8444 404 0693 626 1813 720 8233 795 287
Anställda55655
Föreslagen utdelning—1 200 000———

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Samma bransch i LULEÅ

Sammanfattning: Måttsunds Vintersportanläggning AB

Översikt

Måttsunds Vintersportanläggning AB (org.nr 556563-1735) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1998 och har funnits i 27 år. Säte enligt registret: Luleå. Bransch enligt SCB: drift av sporthallar, idrottsplatser och andra sportanläggningar (SNI 93119).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 4 576 000 kr, vilket är 2,3 % mer än året innan (4 474 000 kr). Från 2021 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 3,4 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 74 464 kr (1,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 5. Nettoomsättningen per anställd var 915 200 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 7 108 460 kr och det egna kapitalet 3 795 287 kr (soliditet 53,4 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.