Harby 1:13 ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenIngen utdelning föreslogs.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2020/21 | 2021/22 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 835 115 | 565 545 | 672 201 | 545 058 | 1 046 795 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 840 000 | 1 679 751 | 1 253 672 | 1 151 612 | 1 049 552 |
| Summa tillgångar | 3 675 115 | 2 245 296 | 1 925 873 | 1 696 670 | 2 096 347 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 184 478 | 297 159 | 233 400 | 266 204 | 289 538 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | 1 845 | 195 989 |
| Summa skulder | 426 262 | 297 159 | 233 400 | 268 049 | 485 527 |
| Aktiekapital | 600 000 | 600 000 | 600 000 | 600 000 | 600 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 168 976 | 403 284 | 494 336 | −263 852 | 182 199 |
| Summa eget kapital | 3 248 853 | 1 948 137 | 1 692 473 | 1 428 621 | 1 610 820 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 803 072 | 834 936 | 1 159 775 | 1 088 086 | 1 249 607 |
| Rörelseresultat | 211 505 | 265 299 | 768 210 | 262 407 | 175 254 |
| EBITDA | 359 626 | 410 388 | 910 956 | 364 467 | 277 314 |
| Resultat före skatt | 214 981 | 507 914 | 621 961 | −263 852 | 182 199 |
| Årets resultat | 168 976 | 403 284 | 494 336 | −263 852 | 182 199 |
| Personalkostnader | 132 402 | 126 589 | 126 757 | 304 152 | 351 453 |
| Avskrivningar | 148 121 | 145 089 | 142 746 | 102 060 | 102 060 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 1 | 1 | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | 750 000 | 0 | — | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Harby 1:13 AB
Översikt
Harby 1:13 AB (org.nr 556562-9150) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1998 och har funnits i 27 år. Säte enligt registret: Vallentuna. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 249 607 kr, vilket är 14,8 % mer än året innan (1 088 086 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 11,7 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 182 199 kr (14,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2022: 1. Nettoomsättningen per anställd var 834 936 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 096 347 kr och det egna kapitalet 1 610 820 kr (soliditet 76,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.