Reklamfabriken Mälardalen ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 190 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 4 280 800 | 4 220 275 | 3 926 087 | 4 150 221 |
| Summa anläggningstillgångar | 707 424 | 688 561 | 592 148 | 592 148 |
| Summa tillgångar | 4 988 224 | 4 908 836 | 4 518 235 | 4 742 369 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 253 160 | 60 327 | 201 395 | 384 151 |
| Långfristiga skulder | 0 | 149 415 | 3 623 | 7 241 |
| Summa skulder | 628 527 | 603 775 | 437 861 | 391 392 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 501 880 | 133 364 | −34 687 | 270 603 |
| Summa eget kapital | 4 359 697 | 4 305 061 | 4 080 374 | 4 350 977 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 1 594 000 | 1 813 000 | 1 504 000 | 1 354 982 |
| Rörelseresultat | 187 205 | 236 370 | −166 992 | 36 165 |
| Resultat före skatt | 576 260 | 181 362 | −23 347 | 343 594 |
| Årets resultat | 501 880 | 133 364 | −34 687 | 270 603 |
| Personalkostnader | 521 028 | 389 262 | 360 202 | 321 088 |
| Avskrivningar | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | 190 000 | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Reklamfabriken Mälardalen AB
Översikt
Reklamfabriken Mälardalen AB (org.nr 556561-7882) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1998 och har funnits i 27 år. Säte enligt registret: Möklinta. Bransch enligt SCB: reklambyråverksamhet (SNI 73111).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 354 982 kr, vilket är 9,9 % mindre än året innan (1 504 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 5,3 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 270 603 kr (20,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 354 982 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 4 742 369 kr och det egna kapitalet 4 350 977 kr (soliditet 91,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.