Hobson & Co AktiebolagAktiv

556560-8428AktiebolagRegistrerat 1998VALLENTUNA

Finansiell översikt

2 348 000 kr−2,2%
Omsättning 2022/23
−0,6%
Genomsnittlig årlig förändring 2019/20–2022/23
01 mn2 mn3 mn2019/202020/212021/222022/23

Nyckeltal

2022/23
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0500 tusen1 mn1,5 mn2019/202020/212021/222022/23

Utdelning

från årsredovisningen
2022/23

Föreslagen utdelning 50 000 kr.

Historik
2022/2350 000 kr
2021/22288 000 kr
Sammanställning av årsredovisningar2020–2023
2019/202020/212021/222022/23
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar803 410767 3041 257 051875 170
Summa anläggningstillgångar0000
Summa tillgångar803 410767 3041 257 051875 170
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder317 204301 767364 414348 635
Långfristiga skulder————
Summa skulder317 204301 767364 414348 635
Aktiekapital100 000100 000100 000100 000
Balanserat resultat————
Årets resultat (eget kapital)299 500279 331427 100−78 102
Summa eget kapital486 206465 537892 637526 535
Resultaträkning
Nettoomsättning2 388 0002 164 0002 400 0002 348 000
Rörelseresultat383 536414 715621 88993 073
Resultat före skatt383 315413 782620 12490 832
Årets resultat299 500279 331427 100−78 102
Personalkostnader949 952923 5661 032 7271 043 574
Avskrivningar————
Övriga nyckeltal
Anställda2222
Föreslagen utdelning——288 00050 000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: Hobson & Co Aktiebolag

Översikt

Hobson & Co Aktiebolag (org.nr 556560-8428) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1998 och har funnits i 27 år. Säte enligt registret: Vallentuna. Bransch enligt SCB: partihandel med parfym och kosmetika (SNI 46450).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2023 var 2 348 000 kr, vilket är 2,2 % mindre än året innan (2 400 000 kr). Från 2020 till 2023 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 0,6 % per år. Räkenskapsåret 2023 gav en förlust på 78 102 kr. Företaget har gått med vinst under 3 av 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2023: 2. Nettoomsättningen per anställd var 1 174 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2023 var balansomslutningen 875 170 kr och det egna kapitalet 526 535 kr (soliditet 60,2 %). Årsredovisningen för 2023 föreslår en utdelning på 50 000 kr.

Värt att notera

Den senaste digitalt inlämnade årsredovisningen avser 2023.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.