Långhalsen ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2024–2025
| 2024 | 2025 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 2 485 083 | 670 635 |
| Summa anläggningstillgångar | 73 501 512 | 72 314 281 |
| Summa tillgångar | 75 986 595 | 72 984 916 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 4 643 372 | 9 825 319 |
| Långfristiga skulder | 44 074 800 | 56 796 058 |
| Summa skulder | 48 781 279 | 66 790 326 |
| Aktiekapital | 130 000 | 130 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 7 229 007 | −1 010 726 |
| Summa eget kapital | 27 205 316 | 6 194 590 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 5 170 784 | 6 018 054 |
| Rörelseresultat | 747 513 | 1 158 742 |
| EBITDA | 2 217 078 | 2 702 166 |
| Resultat före skatt | 7 292 114 | −904 884 |
| Årets resultat | 7 229 007 | −1 010 726 |
| Personalkostnader | — | — |
| Avskrivningar | 1 469 565 | 1 543 424 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Långhalsen AB
Översikt
Långhalsen AB (org.nr 556560-4443) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1998 och har funnits i 28 år. Säte enligt registret: Nyköping. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 6 018 054 kr, vilket är 16,4 % mer än året innan (5 170 784 kr). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 1 010 726 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 72 984 916 kr och det egna kapitalet 6 194 590 kr (soliditet 8,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 5 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.